Elfelejtett jelszó

BORBARÁTOK ÉS BORÁSZOK KÖZÖSEN

BorÉRT Borturisztikai Konferencia és BorTÚRA – 2024

Nem véletlen az évről-évre egyre nagyobb szakmai és borkedvelői érdeklődés a BorÉRT Borturisztikai Konferencia és BorTÚRA iránt. Magyarország egyetlen borturizmussal foglalkozó tematikus napja az erős szakmai tartalom mellett a jókedvű koccintásé is egyben. Így volt ez az idei évben is, amikor több mint kétszáz résztvevő vett részt a konferencián. Örömmel láttuk, hogy BorTÚRA kóstolói iránt minden eddiginél több fiatal érdeklődött, megtöltve a Magyar Mezőgazdasági Múzeum auláját.

„A magyar borágazat a változó piaci környezetben: lehetőség vagy veszély?” Ezzel a címmel hirdette meg immár hatodik alkalommal a BorÉrt Egyesület szakmai konferenciáját a Vajdahunyadvárban. A konferencia előadói a résztvevőknek egy nyerő kombinációt mutattak be annak érdekében, hogy a változások 2024-ben inkább lehetőséget jelentsenek, ne pedig veszélyt.

Miből is áll a nyerő kombináció? Dr. Feldman Zsolt államtitkár az Agrárminisztériumból az előttünk álló évek számtalan támogatási lehetőségét mutatta be a hallgatóságnak. Az új költségvetési időszakban megnyíló támogatási források a termelést, a fejlesztést és a piacra jutást egyaránt elősegíthetik. Az államtitkár bíztatta a résztvevőket, hogy merjenek fejleszteni, a forrásokat használják fel a piacra jutáshoz is.

Frittmann János, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke a szervezet szerepvállalásáról, lobbi tevékenységéről számolt be, melynek segítségével jelentős könnyítéseket sikerült elérni a közelgő környezetvédelmi előírások betartásában. Elnök úr a jövőbeni, ágazatot érintő kihívásokról, az innovatív megoldások kereséséről is szót ejtett. Hatékony képviselet, eredményes együttműködés és a kormányzattal kialakított jó munkaviszony nélkül egyre ritkábban kerülhet az asztalra magyar bor.

Szántó Krisztina, a Magyar Turisztikai ügynökség osztályvezetője bemutatta, hogy a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ nemcsak adminisztratív kötelezettségeket jelent, hanem az adatvezérelt társadalomban a beküldött adatok a tűpontos tervezést is lehetővé tesznek a borturizmusban dolgozók számára. Az MTÜ azon dolgozik, hogy a feldolgozott adatokhoz már az idei évben hozzájuthassanak az ágazat szereplői, borrégióban, borvidékben is gondolkodhassanak a tervezésük során.

Eredményes jövő nincs összefogás, közösség nélkül. Ezt bizonyították a „Borban a közösség” kerekasztal beszélgetés résztvevői. Aldebrő, Hajós és Zalakaros jó példáján ismerhettük meg a bor közösségépítő erejét, a közösségépítők munkáját, kiapadhatatlan lelkesedésüket. A Magyar Bor Napja Koccintás verseny mindegyik településen jó eszköznek bizonyult a közösségépítésben, a közösségek összetartásában. Az idei évben a Neszmélyi borvidék #Neszmély közösségi borát ismerhettük meg, amelyben a borvidék borászai közösen alkották meg a neszmélyi etalont. A résztvevők nemcsak hallgathatták, hanem kóstolhatták is a #Neszmély zamatát a BorTÚRÁN.

Nagy érdeklődés kísérte az idei konferenciaprogramban a legfiatalabb borfogyasztókat megszólítani és irányt mutatni akaró kezdeményezéseket. Nagy nyitottság mutatkozik a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem borklubja és egy új kezdeményezés, a Borstory iránt a borászok részéről. A fiatal borfogyasztók megszólítása nem könnyű, ebben nagy segítséget jelentenek a korosztályból érkező kezdeményezések.

Támogatási források, hatékony érdekképviselet, adatvezérelt tervezés, új fogyasztók. Ez az a portfólió, melyet a BorÉRT Borturisztikai Konferencia a résztvevők számára bemutatott az idei évben. Az igen gazdag szakmai tartalmat az egyesület az év során tovább bővítve, aktualizálva, a borágazat szereplői számára elérhetővé fogja tenni. A BorÉrt Egyesület a konferencián beszámolt arról, hogy a borszabályozás és a jelölés valamennyi szabályát tartalmazó BorÉRT Online Borjogi Útmutatóját most kedvezményesen teszi elérhetővé az ágazat szereplői számára.

A rendezvény szakmai részét a Magyar Bor Napja 2023 – Koccintás verseny és a Miklós-napi Rozé Borverseny díjátadója zárta. A Koccintás verseny a települések között zajló megmérettetés, amelynek célja, hogy a verseny végére a legkedveltebbé váljanak. Örvendetes, hogy kezdetben a borvidéki települések számára meghirdetett versenybe több, nem borvidéki település is becsatlakozott 2011 óta. Így vált Adony az Év Borkedvelő Településévé. Hagyománnyá vált az is, hogy a legeredményesebb első koccintó települést is díjazza az Egyesület. Somlószőlős így lett a Legeredményesebb Első Koccintó díj birtokosa egy fantasztikusan jó hangulatú koccintás szervezésével. A Borvidék Legkedveltebb Települése díjakat borvidékenként Hajós a Hajós-Bajai, Zalakaros a Zalai, Etyek az Etyek-Budai, Miskolc a Bükki, Nagykőrös pedig a Kunsági borvidék településeként nyerte el. Az Év Legkedveltebb Borvidéki Települése országosan 2023-ban a már több éve stabilan az élen végző Aldebrő mellett a koccintó települések sorába újként belépő Villány érdemelte ki. Gratulálunk minden résztvevő településnek, azoknak is, akik most díjban nem részesülhettek.

A konferenciát követő borbemutató, borkóstoló BorTÚRA, a szakmai résztvevők mellett a borkedvelők számára is lehetőséget adott a mintegy 60 kiállító megismerésére. Bor, sajt, füstöltárú, csili, sáfrány és még számtalan csemege várta az érdeklődőket. Izgalmas borok, számos új kiállító mellett a hagyományokhoz híven, a határon túli magyar borászok az idei évben is meghatározóan jelentek meg. Bükk, Csongrád, Hajós, Neszmély, Szekszárd, Pannonhalma és Villány közösségi standon mutatta be borvidéke értékeit, borait és turisztikai szolgáltatásait. A jó hangulatot számos fiatal borkedvelő is emelte, akik szívesen és nyitottan ismerkedtek a Kárpát-medence boraival.

A kiállítók által bemutatott választék tette igazán értékessé a bortúrát. A tizenhat hazai borvidék és a felvidéki, erdélyi, vajdasági és kárpát-aljai magyar borászatok kínálata lehetőséget adott minden borkedvelőnek arra, hogy az ízlésének leginkább megfelelő tételt megtalálhassa. Kis és nagy pincészetek országos csúcsboraitól a jó ivású izgalmas tételekig szinte a teljes kárpát-medencei kínálat felvonult a borkedvelő ízlelőbimbóinak meghódítására. Minden bor mögött egy történet, egy hely, egy gondolat, amely a palackba került, majd a poharakba. A bor mellett a jóízű beszélgetések is hozzájárultak ahhoz, hogy a BorTÚRA résztvevői minden időt kihasználhassanak az új ízek, új vidékek felfedezésére.

A rendezvény igazi borturisztikai eseményként a kiállítók segítségével komoly borturisztikai kínálatot vonultatott fel. Egyes települések nemcsak a konferencián vázolták fel jó gyakorlataikat. A BorTÚRÁN valóban a gyakorlatban mutatták be a helyi termékeket, s az ízek itt nemcsak a borok ízeit jelentik: kis falatkákkal, más helyi termékekkel gazdagították a kiállítói standokat. A települések turisztikai szervezetei is megjelentek, de mellettük egyes vidéki összefogások, egyesületek, borút egyesületek, gazdakörök mutatták be komplex turisztikai kínálatukat, Pannonhalmától, Bükkön, Csongrádon át Villányig. A turisztikai szolgáltatások széles körét mutatták be az egyes termelői csoportok, egyéni pincészetek a szálláshelyektől, a gasztronómiai szolgáltatáson keresztül az aktivitásokig, attrakciókig. A közösségi márkák, villányi Redy,  a #Neszmély sikere azt jelzi, hogy a közösen komponált boroknak van jövője, s ez közönség reakcióiból egyértelművé vált. Bátran levonható a következtetés, hogy a közösségi bormárkák tapintható, ízlelhető bemutatkozása már rendszer a  BorTÚRA rendezvényeinken.

A közönség láthatta, hogy a közösség ereje hogyan hatja át valamennyi résztvevőt, a kiállítókat, látogatókat egyaránt.

Felfedezés! Ez a BorTÚRA! A BorÉRT Egyesület minden bemutatkozni vágyó pincészetnek és gasztronómiai szolgáltatónak meg szeretné adni a lehetőséget, hogy találkozhassanak a borkedvelőkkel, a legfiatalabb korosztály kulturált körülmények között ismerkedhessen meg a borok csodálatos világával. Bort fogyasztani annyi, mint ismerkedni új ízekkel, csodálatos termőtájakkal, emberekkel. Élményt szerezni a bor társaságában könnyű. Hisszük, hogy a borok világa izgalmas, szép és változatos, ahogy ezt a BorTÚRA is tükrözte. Öröm volt hallani a jó hangulatot, a vidám beszélgetéseket, az oldott légkörben rész venni.

A nap végére mindenki örömmel emelte poharát és mondhatta jókedvűen, hogy egészségünkre. Vigyük ezt a jó hangulatot, lelkesedést és reményt tovább egész évre!

 

Mezőgazdasági Múzeum | Vajdahunyadvár
2024. január 25.

A borágazatban az elmúlt év igencsak viharosra sikeredett. A piac szereplői számos új kihívással, de új perspektívával találkoztak. A fogyasztói szokások változásai mellett megoldandó feladat a környezettudatosság és a hulladékcsökkentés kérdése. A 2023–2027-es pénzügyi időszakban új Európai Uniós források nyíltak meg, és megkezdte működését a Magyar Bormarketing Ügynökség is. A 2024-es évben az ágazatnak meg kell határoznia azt is, hogy hogyan teszi hatékonyabbá, gazdaságosabbá, innovatívabbá a működését. Konferenciánk célja, hogy az év elején együtt vázoljunk fel egy biztató jövőképet.

A BorÉRT Borturisztikai Egyesület a Magyar Mezőgazdasági Múzeum együttműködésével 2024. január 25-én, csütörtökön hatodik alkalommal rendezi Magyarország borturisztikai és a közvetlen értékesítés erősítésével foglalkozó tematikus napját.

A BorÉRT helyszíne 2024-ban is a Magyar Mezőgazdasági Múzeum lesz.

A TIZENHARMADIK!

Együtt koccintottak a Kárpát-medence magyar borászai a Vajdahunyadvárban.

A BorÉRT Egyesület szervezésében 2011 óta rendszeresen koccintanak nyáron és kora ősszel a borvidéki és borbarát települések országszerte. A programsorozat része az a közös, borvidékek közötti koccintás is, amelyet hagyományosan augusztus végén rendez meg az egyesület a városligeti Vajdahunyadvárban. Hagyománnyá vált, hogy ilyenkor a határon túli borászatok is képviseltetik magukat.

A Magyar Bor Napjának és a borvidékek közötti Koccintás versenynek az idei évben minden eddiginél több borvidéki település vett részt. A nyár során szinte valamennyi borvidékünkön rendeztek közös koccintást, de szeptember közepéig még számos helyen fognak a poharak összecsendülni.

A programsorozat részeként a Vajdahunyadvárban megrendezett közös koccintásra a nyári csúcshőmérséklet ellenére sokan eljöttek. Akik a közös koccintás részesei lehettek, több határon belüli és kívüli borászat boraival ismerkedhettek meg a borász személyes jelenléte mellett. Mindannyiunk örömére nagyon sok fiatal érdeklődő is felkereste a rendezvényt és természetesen aktívan részt is vett benne.

A BorÉRT Egyesület célja a rendezvénysorozattal, hogy a magyar borokat és borkészítőket minél többen ismerhessék meg személyesen a borkészítés helyszínén is. Az egyesület a bor ünnepe mellett élményt, közösséget és kapcsolatokat is épít a borfogyasztók és a bortermelők között. Akik az egyesület eseményein részt vettek már, azok számára ez kézzelfoghatóvá is vált a Magyar Bor Napja valamely borvidéki eseményén, vagy éppen a közös koccintás alkalmával a Vajdahunyadvárban.

 

Magyar Bor Napja – KOCCINTÁS 2023

Vajdahunyadvár, 2023. augusztus 26. szombat, 18 óra

Rendezvénysorozatunk központi eseménye kezdetét veszi augusztus utolsó hétvégéjén. A helyszín a megszokott történelmi környezet, a Vajdahunyadvár román kori kerengője.

A borkedvelők számára már ismerős ez az esemény, melynek célja a magyar bor és a borturizmus népszerűsítése, a kulturált borfogyasztás szellemében. E kis fesztiválon közös koccintás, kiváló egyedi borok, ízek, illatok és más érdekességek várják a látogatókat. Borbemutató és vásár, ahol az ínyencek jól érezhetik magukat, hiszen kötetlenül beszélgethetnek a termelőkkel. Ezt kínálja a gazdag múltú rendezvény.

Érdekes színfoltja lesz az eseménynek a Kárpát-medencei magyar borászatok bemutatkozása és a kevésbé ismert, de minőségi borokat, élelmiszereket kínáló termelők bemutatója, vására.

Nyitva tartás 17–22 óráig.

 

Magyar bor – helyben jobb!
Elindult Magyarország legnagyobb boros eseménysorozata

A bor színén, illatán és ízén kívül leginkább élményt jelent – vallja több mint tíz éve a BorÉRT Egyesület csapata, akik idén is Magyarország legnagyobb boros megmozdulására hívnak minden borszerető vagy borral ismerkedő embert.

Egy palack bor többet jelent annál, amit poharunkba ki tudunk tölteni. A bor egyben jelképezi a helyet is, ahol termett a szőlő, ahol a bor készült, de benne van az ember is, aki a szőlőtőkétől poharunkig kíséri a nedűt. A hegyek, dűlők, szőlősorok, a hordó illata, a baráti beszélgetések, a finom falatok és a kedvesen csengő koccintás kíséri a bort. Teljes az élmény, ha helyben barátokkal, családdal, jó közösségben a borász társaságában koccintunk arra, hogy jó együtt lenni. Ez a Koccintás eseménysorozat által kínált élmény, amit fiatal és idős, borszerető és borral ismerkedő egyaránt magával vihet.

A Magyar Bor Napja 2023 – Koccintás eseménysorozat a borvidékek, borvidéki települések közötti nemes versengés, hogy az adott helyen érezzék a borkedvelők legjobban magukat és ott legyenek a legtöbben. Az idei évben szinte az összes borvidéken csendülni fognak a poharak Tokajtól Villányig, Soprontól a Bükki borvidékig. Az eseményre nevező borvidéki településeken az általuk választott napon és időpontban egyszerre emelkednek a poharak és koccintanak együtt.

Vajon ki lesz Magyarország Legkedveltebb Borvidéke vagy Borvidéki Települése? Ez a kérdés fog eldőlni idén nyáron. A tavalyi évben Aldebrő és Zalakaros holtversenyben nyerték el ezt a címet, míg a nem borvidéki borkedvelő település címét Adony kapta. Idén biztosan több kihívójuk akad. Megkérdeztük a két borvidéki település polgármesterét, mit jelent számukra ebben a megmérettetésben részt venni?

„A településünkön a régmúltba visszavezető gyökerei vannak a borkultúrának, mert bor a város mindennapi életében mindíg fontos szerepet játszott. Az esemény első meghirdetése óta veszünk részt a Koccintás versenyben, hogy a bor város életében betöltött szerepét ez az esemény is segítse fenntartani. A koccintás alkalmával belenézel a másik szemébe, és mosolyogsz rá.” – vallja Novák Ferenc, Zalakaros város polgármestere. A város lakói minden évben várják a közös koccintást.

Wingendorf János Aldebrő polgármestere számára ezt jelenti részt venni a versenyben: a német ősök a szőlőművelést és borkészítést magukkal hozták, a vendégszeretetükkel együtt. A Hárslevelű a mi fajtánk, amely a hagyományos német ételeink mellé (sült derelye, krickrafli, debrői fojtott) jól illik. Rendszeres rendezvényinkkel tartjuk mozgásban a közösséget, amelyben a Koccintás is fontos helyet kap.

A Somlói borvidéken első alkalommal szervezték meg a koccintás eseményét, ahol június 17-i koccintásra a helyi szervezők így invitálták a somlói bort kedvelőket: „Nagy örömünkre szolgál, hogy június 17-én szombaton a Somló fesztivál keretein belül 18:00-kor vendégül láthatunk téged is egy pohár borra a Szent Margit kápolna parkolójában. Itt szeretnénk megszervezni az ország legnagyobb koccintását, ahol együtt ünnepelhetjük a borok és a barátság örömét.” Nem is maradt el az invitálásnak megfelelő fogadtatás! Több százan emelték poharukat Somló aranyérmes boraival, hogy megmutassák, milyen jó Somlóra járni bort kóstolni.

Az Egri borvidéken is első alkalommal rendezik meg a Koccintás eseményt. Az Egri bor ünnepén, július 7-én tartjuk a Koccintás eseményünket, mondja Tarsoly József az esemény főszervezője. A koccintást Dj Dominiqe fogja segíteni az Egri Bikavér színpadon 23 órakor.

BorÉRT Egyesület